Múlt szombaton volt 69 éve, hogy trónra lépett II. Erzsébet, aki mindössze 26 évesen lett az Egyesült Királyság uralkodója. Ebből az alkalomból összegyűjtöttem néhány olyan sorozatot, amiben a királynők állnak a figyelem középpontjában.
A Korona
Kép forrása: ahetediksor.hu
Egy ilyen listát nem is lehet mással kezdeni, mint az ünnepelt, vagyis II. Erzsébet uralkodását bemutató sorozattal, ami egyébként kirobbanó sikernek számít. A Netflix számára telitalálatnak bizonyult a témaválasztás, és az eddig négy évadot megélt széria elképesztő népszerűséget ért el. A negyedi évad kapcsán, ha lehet, még tovább fokozta az érdeklődést, hogy rá akarták kényszeríteni a streaming szolgáltatót, hogy külön hívja fel a nézők figyelmét arra, hogy fikcióról van szó.
A Korona eddig negyven epizódot számlál és mivel egyelőre csak az 1990-es évek elejéig jutottak az alkotók, bőven van még tartalom, amiről lehet forgatni. A negyedik évadról már írtam egy kritikát, de érdemes ismét kiemelni, hogy a zseniális casting, az apró részletek szinte tökéletes megjelenítése, remekül megírt forgatókönyv teszik igazán különlegessé a sorozatot. Aki esetleg eddig kihagyta volna, annak itt a remek alkalom, hogy megnézze, garantált szórakozást kínál jó néhány estére.
Viktória
Kép forrása: nlc.hu
Maradva a brit uralkodóknál, a következő sorozat talán a világtörténelem egyik legmeghatározóbb királynőjéről, Viktóriáról szól. Az eddig három évados széria elején a 18 éves Viktória királynővel ismerkedhetünk meg, aki egy válságban lévő királyság trónjára kerül. Az induláskor az 1830-as évekbe kaphatunk bepillantást, míg a harmadik évadra már az 1850-es éveknél járunk, és messze még a vége. A hírek szerint előkészület alatt van a negyedik évad, és mivel Viktória is meglehetősen sokáig uralkodott – több mint 63 évig volt trónon -, bőven van még miből meríteniük a készítőknek.
A sorozat egyébként nagyjából követi a történelmi eseményeket, de azért természetesen vannak kitalált karakterek és események, hogy könnyebben fogyaszthatóvá tegyék a nézők számára. Ha valakinek tetszett a Downton Abbey, akkor valószínűleg ez a széria is bejön majd.
Reign – Az uralkodónő
Kép forrása: musorvizio.blog.hu
A 16. századi Európába visz el minket ez az amerikai történelmi sorozat, ami Stuart Mária, a skótok királynője életét mutatja be. A négy évados széria cselekménye 1557-ben indul, amikor az ifjú Mária a francia királyi udvarban él, arra várva, hogy elvegye a későbbi II. Ferenc francia király, akivel még gyermekként eljegyezzék. A frigyet ugyanakkor a leendő király anyja, Medici Katalin igyekszik megakadályozni egy jóslat miatt.
A második évadban az uralkodói kötelességeik és házasságuk között egyensúlyozó Ferenc és Mária történetét láthatjuk, de felsejlik a katolikusok és protestánsok közötti kíméletlen ellentét, ahogy a francia trónért vívott küzdelembe is bepillantást nyerhetünk. A harmadik évadban már I. Erzsébet és Mária rivalizálása is egyre nagyobb teret kap, és természetesen az utolsó, negyedik szezonban csúcsosodik ki az ellentét.
A sorozat 2013-ban indult és az alkotók ezúttal sem ragaszkodtak betű szerint a történelemkönyvekhez, ami nyilván jót tett a széria nézhetőségének. A királynő szolgálóinak életén keresztül szélesebb társadalmi réteg életébe is bepillanthatunk, de a szerelmi szál is nagyon fontos és persze rengetek intrika is helyet kapott a szériában.
Nagy Katalin – A kezdetek
Kép forrása: filmtekercs.hu
A múlt év egyik legnagyobb meglepetését okozta ez a sorozat a streaming szolgáltatóknál, és bár nem lehet azzal vádolni az alkotókat, hogy szigorúan ragaszkodtak a történelmi tényekhez, egy rendkívül szórakoztató szériát sikerült összehozniuk. Az eredetileg a Hulun debütált, de az HBO Go-n is elérhető sorozat Nagy Katalin cárnő fiatalkorát mutatja be, meglehetősen eredeti nézőpontból. Az első évad elején az ifjú Katalin megérkezik III. Péter cár udvarába, hogy összeházasodjon az uralkodóval.
A viszonyuk finoman szólva sem felhőtlen, ahogyan Katalin számára komoly kihívást jelent az orosz szokásokkal való megbarátkozás is – azért azt el kell ismerni, hogy ennyi klisét és sztereotípiát régen láthattunk ilyen kevés epizódban. A jó hír azonban az, hogy ezúttal az alkotók nem is nagyon igyekeztek titkolni, hogy kissé bizony eltúlozzák az orosz szokások és jellemek bemutatását.
A Nagy Katalin – A kezdetek számos vígjátéki elemet tartalmaz, ugyanakkor időnként komoly témákra is kitér. A címszerepben Elle Fanning nagyon jó, de érdemes kiemelni a III. Pétert alakító Nicolas Houltot is, aki remekül hozza a kissé infantilis, a világot egyedi módon látó, korlátlan hatalmával nem csak élő, de visszaélő uralkodót.
A sorozat tavaly májusban debütált, és a hírek szerint még további öt évad érkezik. A másodikat már nagyon várom és egész biztos, hogy megemlékezek majd róla egy kritikában.
Mária Terézia
Kép forrása: smokingbarrels.blog.hu
Zárásként jöjjön egy, a sorból kissé kilógó széria, aminek főszereplője viszont közvetlenül kötődik hozzánk, magyarokhoz is, hiszen Mária Terézia az akkor a Habsburg Birodalomhoz tartozó Magyarország uralkodója is volt 1740 és 1780 között. Erről az időszakról készült látványos minisorozat osztrák-cseh-szlovák-magyar koprodukcióban. A 2017-ben forgatott első két epizód a korai éveket és uralkodóvá válását mutatja be egészen 1741-ig, amikor Pozsonyban Magyarország királynőjévé koronázták. Ezt a két részt itthon 2018 elején mutatták be.
A sorozat harmadik és negyedik epizódja a következő évtizedet öleli fel, 1749-ig. Ezeket a részeket Ausztriában már levetítették és ezzel párhuzamosan bejelentették azt is, hogy készül az ötödik és hatodik rész forgatókönyve is. A produkció érdekessége, hogy a négy nemzet együttműködésének köszönhetően igen változatos szereplőgárdát vonultat fel, magyar részről például Tenki Réka, Adorjáni Bálint, Nagy Ervin és Rátóti Zoltán kaptak fontosabb szerepeket. A minisorozat írója Mirka Zlatníková, rendezője Robert Dornhelm volt, a címszerepet pedig A Koronához hasonlóan több színésznő játszotta. Az első két részben Marie-Luise Stockinger, míg a harmadik és negyedik epizódban Stefanie Reinsperger alakította Mária Teréziát.