Az ismerőseim körében is erősen megoszlanak a vélemények arról, hogy mit kezdjenek a Valentin-nappal: néhányan teljesen figyelmen kívül hagyják, mások viszont igyekszenek ilyenkor meglepni kedvesüket. Akár egy összebújós filmnézéssel is megemlékezhetünk erről a napról, úgyhogy összeszedtem öt olyan romantikus filmet, amiket időnként én is szívesen megnézek. Figyelem, ez a bejegyzés sem lesz spoiler mentes!
5. Csak szexre kellesz
Kép forrása: gamechannel.hu
A magyar, illetve az eredeti angol cím is némileg félrevezető, mert természetesen sokkal többről van szó a két főszereplő között. A 2011 januárjában bemutatott filmben Natalie Portman játssza a főszerepet, és egyértelműen ő az egyik fő oka, amiért érdemes megnézni – legalábbis ha a színészi teljesítményről van szó. Túl sokat persze azért tőle sem kíván ez az alkotás, hiszen a sztori meglehetősen egyszerű, és bár lett volna lehetőség arra, hogy a rendező Ivan Reitman és a forgatókönyvíró Elizabeth Meriwether kicsit mélyebben is belemenjen néhány izgalmasabb kérdésbe, ez elmaradt.
Emma - Natalie Portman - egy fiatal, tehetséges orvos, akinek karrierje építése közben kevés ideje marad érzelmekre vagy párkapcsolatra. Az ő világába toppan be váratlanul Adam - Ashton Kutcher -, aki a filmvilágban próbál boldogulni és jókora érzelmi sokk éri. A két fiatal ugyan régi barát, de elszakadtak egymástól és egy Adamet ért komoly megrázkódtatás hozza újra össze őket, aminek a vége szex lesz. Innentől akár lehetne egy átlagos romantikus film, amiben az egymásra találó szerelmesek egy valós, vagy többnyire inkább mondvacsinált ok miatt összebalhéznak, majd egy nagyon látványos gesztus után kibékülnek és jöhet a „míg a halál el nem választ”. Nos, ebben a filmben máshogy alakulnak a dolgok, Emma ugyanis inkább csak a kapcsolat testi részét akarja, az érzelmit nem – ebből adódik a film címe is.
Idővel persze rájönnek, hogy előbújnak azok a fránya érzelmek is, és innentől már jönnek azok a sablonok, amelyek a romantikus filmeket jellemzik. Addig viszont van néhány elég vicces jelenet, és bár elsőre meglepőnek tűnik ez a párosítás, de egész jól működik ebben a filmben.
Érdekes év volt egyébként 2011, mert nyáron érkezett egy újabb romantikus film a mozikba, Barátság extrákkal címen. Meglepő módon, a két főhős ebben is azt próbálta kideríteni, hogy létezhet-e kapcsolat „csak szex, semmi érzelem” címszó alatt. Spoiler: nem, legalábbis a film alkotói szerint. Kicsit túladagolás gyanús, de ha valakinek van rá ideje, akkor érdemes egymás után megnézni a két filmet és például versenyezni, hogy ki talál több hasonlóságot bennük.
4. Az 50 első randi
Kép forrása: port.hu
Számos oka van annak, hogy ez a 2004-es film felkerült a listára; ezek közül kettőt emelek most ki. Egyrészt Drew Barrymore – szerintem – ebben a filmben hozza az egyik legjobb formáját, másrészt a történet Hawaiin játszódik, és a forgatás is többnyire a gyönyörű szigeten zajlott, így a néző meseszép képeket láthat, és velem együtt sokaknak megfordulhat a fejében, hogy milyen jó is lehet ott élni.
Hozzá kell tennem azt is, hogy bár nem igazán kedvelem Adam Sandlert, a film másik főszereplőjét, de valahogy nagyon jól működik a kémia kettejük között. Ezt úgy tűnik, mások is észrevették, mivel később még további két filmben, a Nászok Ászában és a Kavarásban is összehozták a párost a filmesek, bár az utóbbi már meglehetősen felejthetőre sikerült. Az 50 első randinál viszont megvolt az összhang és egész érdekes sztorit sikerült írniuk az alkotóknak, ami megragadja az ember figyelmét.
A történet szerint ugyanis Lucy-nek (Drew Barrymore) baj van a rövid távú memóriájával egy autóbaleset miatt és nem képes visszaemlékezni akár az egy nappal korábbi történésekre sem. A családja - édesapja és bátyja – ezért hatalmas erőfeszítéseket tesz, hogy újra és újra lemásolják neki az utolsó napot, amire emlékszik.
Erről persze semmit sem tud Henry (Adam Sandler), aki nem vágyik tartós kapcsolatra, de amikor meglátja Lucy-t, amint éppen egy gofriházat épít egy kávézóban, valami megmozdul benne. Persze hamar rájön, hogy valami nincs rendben a lánnyal, és amikor megtudja, hogy mi a probléma, jön a nagy ötlet: napról napra újra el kell csábítania. Innentől pedig a romantika és a nem igazán kifinomult humor veszi át teljes mértékben a főszerepet a filmben, míg eljutunk a kötelező happy ending. Jó színészek, érdekes sztori, gyönyörű tájak, humor – tökéletes program egy kis Valentin-napi lazításhoz.
3. Micsoda nő!
Kép forrása: vous.hu
Ha meghallom a Pretty woman főcímdalát – Roy Orbison, „Oh, Pretty Woman” -, az első pár hang után önkéntelenül elkezdek mosolyogni és dúdolom magamban a dallamot és gondolom, vannak még ezzel így pármillióan világszerte. Bár a dal 1964-es és önmagában is nagyon sikeres volt, az 1990-es film valószínűleg korábban soha nem remélt népszerűséget hozott neki.
Az alkotás meghozta a nagy áttörést Julia Roberts-nek is, akinek addig inkább csak mellékszerepek jutottak. A film sztorija számtalan más alkotásból visszaköszön, de akár a mesékig is visszamehetünk, vagy éppen a My fair Lady című musicalig. Egy szegénysorsú lányra felfigyel a gazdag férfi, szárnyai alá veszi, a lárvából előbújik a pillangó és egymásba szeretnek.
A Micsoda nő! számos emlékezetes pillanattal ajándékozta meg a filmek szerelmeseit, köztük olyannal is, ami eredetileg nem is volt a forgatókönyvben – amikor Richard Gere váratlanul rácsapja az ékszeresdoboz tetejét Roberts ujjaira, látszik a filmen is, hogy mennyire őszinte a reakció -, de nehezen felejthető a vörös ruha is, amit az operában visel Roberts.
A film hatalmas közönségkedvenc lett, amit jól mutat, hogy elképesztő bevételt hozott. A forgatásra mindössze 14 millió dollárt költöttek, cserébe viszont világszerte 463 millió dollárt hozott. Ez egyébként azt jelentette, hogy 1990-ben ez volt a 3. legnagyobb mozis bevételt hozó film. Csak érdekességként, az első ezen a listán a Ghost volt (505,7 millió dollár), a második pedig a Reszkessetek betörők első része (476,7 millió dollár). A sztoriról most nem írok, mert ha valaki esetleg még nem látta, Valentin nap tökéletes alkalom, hogy a párjával megnézze ezt a nagyszerű filmet.
2. S.O.S. szerelem!
Kép forrása: port.hu
Eddig a filmes összeállításoknál kissé elhanyagoltam a magyar alkotásokat, de most változtatok a helyzeten és két hazai produkciót is felveszek a listára, amelyek azon túl, hogy magyarok, jó szórakozást is nyújtanak. Az S.O.S. szerelem! 2007-es film és egy meglehetősen speciális szolgáltatást nyújtó ügynökség vezetőjének és az egyik ügyfelük „kiszemeltjének” a románcáról szól. Legalábbis ezt hitetik el az alkotók a nézőkkel az elején, aztán persze van benne egy jókora csavar és kiderül, hogy lényegében egy bosszúfilmről van szó, csak közben a bosszúálló is beleszeret abba, akit meg akar büntetni.
Ha ez így egy kicsit bonyolultnak tűnik, akkor érdemes rászánni a másfél órát és megnézni a filmet. Csányi Sándor alakítja Pétert, a társkereső-ügynökség, az S.O.S. szerelem ügyvezetőjét, akibe pedig beleszeret, Ullmann Mónika. Üdítő színfolt két mellékszereplő, a dúsgazdag, de igencsak bunkó ügyfelet, Tomit játszó Fenyő Iván, illetve az ügynökség egyik munkatársát alakító Kovács Patrícia. A film egyik legjobb jelenetét viszont nem nekik, hanem Hernádi Juditnak és Szacsvay Lászlónak köszönhetjük, akik frenetikusan alakítják a randizó párt.
Jól ismert és jó színészek, nem teljesen szimpla sztori, némi humor és egész jó zene jellemzik a filmet.
1. Csak szex és más semmi
Kép forrása: port.hu
Nem csak a magyar filmek között, de összességében is ez az egyik kedvenc romantikus alkotásom, talán csak az Igazából szerelem – amiről a karácsonyi filmajánlóban már írtam, így ebbe a válogatásba nem került be – az, ami nálam versenyezhet vele. Goda Krisztina 2005-ös filmjében valahogy minden összejött: kellően jó és érdekes sztori, a komolyság és a humor megfelelő arányú keveredése, egy alapjában véve nagyon komoly döntés nem szájbarágós, de mégis érzékeny feldolgozása és persze nagyon jó színészi teljesítmény.
Schell Judit és Csányi Sándor párosa tökéletesen működik, nagyon jó választás volt, hogy ők játsszák a két főszerepet. De Gesztesi Károly, Seress Zoltán, Rátóti Zoltán, Dobó Kata, Czapkó Antal is nagyon jól hozza a figuráját. A film tele van emlékezetes jelenetekkel, és én mindig örülök annak, ha az alkotók bátran használják Budapestet, minél többet mutatnak a városból és szerencsére ez sem marad ki a Csak szex és más semmiből.
A sztoriról bővebben ezúttal sem írok, a lényeg, hogy a biológiai órája ketyegését erősen érző, de a férfiakban csalódott Dóra - Schell Judit - úgy dönt, egyedül vállal gyereket, de mesterséges megtermékenyítés helyett inkább a hagyományos utat választja. Hirdetést ad fel, hogy megtalálja a megfelelő partnert ehhez, és ettől kezdve elszabadulnak a dolgok a magánéletében és a munkahelyén is. Közben persze feltűnik a sármos Tamás - Csányi Sándor -, akivel elsőre annyira utálják egymást, hogy teljesen biztosak lehetünk abban, hogy összejönnek.
Ha valaki csak egy filmre szán időt Valentin-napon, akkor én jó szívvel ajánlom ezt a magyar alkotást, garantált másfélórás szórakozást jelent.